Minstrel v dvadsiatom storočí (Ian Anderson & Jethro Tull)
Keď sa v roku 1967 dali členovia vtedy ešte neznámej skupiny s prapodivným názvom Jethro Tull vyfotografovať na obálku svojho debutového albumu This Was prezlečení za starcov s dlhými bradami a v ošúchanom oblečení, bol to nielen vynikajúci marketingový ťah, ale zároveň akoby aj predznamenávanie ďalšej cesty Iana Andersona a jeho kapely...(pokračovanie)
Tekuté piesky Karla Kryla
Narodil sa 12.apríla 1944 v Kroměříži. Vyučil sa keramikom. V roku 1969 emigroval do NSR, kde pracoval ako redaktor rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Vydal dvanásť platní - Bratříčku, zavírej vrátka (1969), Rakovina (1969), Maškary (1980), Carmina ressurectionis (1974), Karavana mraků (1979), Plaváček (1983), Ocelárna (1984), Vůně (1987), Tekuté písky (1990), Dopisy (1992), Dvě půle lunety (1992), Monology (1992), viac ako tucet kníh... (pokračovanie)
Zeppeliny krúžia nad Prahou (Led Zeppelin)
I keď sa hovorí, že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, predsa len je v povahe ľudskej veriť, že existujú rieky, do ktorých sa dá vrátiť a ich vody že majú blahodárne účinky. Všetko začalo v roku 1968, keď gitarista Jimmy Page zostal po rozpade skupiny Yarbirds s prázdnymi rukami a kontraktom na turné, ktoré sa tým pádom pomaly akosi rozplývalo do stratena...(pokračovanie)
Profesor v krajine zázrakov (Lewis Carroll)
Ak vám niečo hovoria mená ako Biely králik, Bláznivý Klobúčnik alebo Aprílový zajac, pravdepodobne ste jedným z tých, čo v detstve čítali podivuhodnú knihu o Alici v krajine zázrakov. A ak ste mali pocit, že ste ju pochopili, môžem vás ubezpečiť, že je to naozaj len pocit...(pokračovanie)
Aj po tých rokoch stále rovnaké blues (John Mayall)
"Už mi lezie krkom tá večná nálepka "Krstný otec britského blues". Vari som okrem toho neurobil nič iného? A na plagátoch mi stále píšu "Najlepší britský bluesman". Britský? Veď ja od šesťdesiateho deviateho žijem v Amerike. Stále ma považujú za puristu... A pritom som vyskúšal už všetko - blues, rhytm´n´blues, jazzrock, jazz, fusion music, soul,funky, rock...(pokračovanie)
Koniec rockerov v Čechách (Vladimír Mišík)
Je zrejmé, že žiadna publikácia, venovaná histórii českého rocku, ktorá si robí nárok na čo i len akú-takú reprezentatívnosť, nemôže obísť meno Vladimíra Mišíka. Niekedy mám dojem, akoby tento muzikant, rovnako prirodzene patriaci do rokov šesťdesiatych, sedemdesiatych, osemdesiatych i deväťdesiatych, bol legendou odjakživa...(pokračovanie)
Paul Simon
Paul Frederick Simon sa narodil 13. októbra 1941 v Newark, New Jersey. V rokoch 1964 - 70 pôsobil v dvojici s Artom Garfunkelom, od rozchodu v roku 1970 sa začína jeho sólová dráha. Je scenáristom filmu One Trick Pony, autorom muzikálu Capeman, získal viacero Grammy, dvakrát bol uvedený do Dvorany slávy...(pokračovanie)
Život podľa Prakršna (T. R. Field)
Ak si umelec vyberie pre svoje vystupovanie pred verejnosťou pseudonym, určite má na to dôvod. Spisovateľ Evan Hunter písal pod pravým menom "seriózne" diela a pre zdanlivo ľahší, detektívny žáner si zvolil pseudonym Ed McBain...(pokračovanie)
Život klauna (Jan Werich)
Už počas svojho života Jan Werich získal v českej kultúre výsadné postavenie a v celospoločenskom kontexte svojej doby sa dokonca stal až symbolom. Symbolom nezlomnosti? Latentného odporu? Múdreho nadhľadu a filozofického povznesenia?...(pokračovanie)
World music - kotlík pre všetky národy
Kedysi to bolo všetko také jednoduché. Na jednej strane existovala vážna a na druhej zas populárna hudba, tá sa ďalej delila na rock, blues, folk, country a džez; rockoví hudobníci sa pozerali s dešpektom na folkerov, džezmeni sa povznesene vyjadrovali na adresu rockerov a bluesmani sa prežehnávali, ak v ich spoločnosti niekto čo i len vyslovil slovo "country"...(pokračovanie)
Mr. Fingepicking(Peter Ratzenbeck)
Ak chceme hovoriť o vynikajúcom folkovom inštrumentalistovi, hráčovi na akustickú gitaru, tak akosi automaticky sa nám vybaví John Renbourn, Bert Jansch, Paul Simon či Davey Graham - skrátka a dobre všetko osobnosti angloamerickej proveniencie, s ktorou folkový žáner spájame už akosi automaticky a podvedome.... (pokračovanie)
Vonkajšie tváre vnútorných svetov Boba Dylana
Že Bob Dylan patrí k najvýznamnejším osobnostiam nielen rockovej hudby, ale aj súčasného umenia vôbec, nepoprie asi nikto. O Dylanovi sa s uznaním vyjadrujú aj tí, čo možno jeho tvorbu ani nepočuli - i to je však dôkazom toho, ako významná osobnosť svojim tieňom prerastá vlastnú realitu...(pokračovanie)
Shane MacGowan
Hovorí sa, že búrlivý život rock´n´rollového muzikanta má dve modelové zakončenia - smrť alebo polepšenie. V jednej skupine sú mŕtve legendy ako Jimi Hendrix, Janis Joplinová, Elvis Presley alebo Sid Vicious, v druhej napravení hriešnici ako Eric Clapton alebo Elton John...(pokračovanie)
|